0948 677 902
Skype: Volať Text
Hore

Čínsky nový rok v Londýne

Čínsky nový rok v Londýne

Čínsky nový rok v Londýne

Gong Xi Fa Čai! S prianím všetkého dobrého do nového roka!

Je začiatok februára a Číňania celom svete privítali minulý víkend Nový rok – svoj nový, lunárny čínsky nový rok, ktorý sa niekedy označuje aj ako „festival jari“. Čínsky nový rok sa slávi po celom svete, hlavne na miestach, kde žijú početné čínske komunity. Tento rok je rokom koňa.

Narodení v roku koňa sú ževraj energickí a aktívni, sú radi medzi ľuďmi, radi ich zabávajú a majú perfektne vyvinutý zmysel pre humor.

Číňania sú presvedčení o mnohých veciach a symbolizmus má pre nich nesmierny význam. Preto sa v tento sviatok snažia obklopiť všetkým, čo má význam šťastia, prosperity, zdravia, dlhovekosti a samých pozitívnych vecí.

Londýn nie je v tomto ohľade výnimkou - Londýn je vždy za trocha čínskonovoročnej parády a nálady. V štvrti Chinatown a v priľahlých uliciach bolo rušno, hlučno a dosť červeno. Číňania vítajú svoj nový rok hlukom, ktorý má odvrátiť všetky zlé veci (preto sú populárne rôzne ohňostroje, od najmenších po najväčšie). Červená farba je farba šťastia a prosperity. Stretávanie sa s rodinou a priateľmi je tiež veľmi dôležité v tomto období. Hlavne deti nedočkavo čakajú na červené obáločky ang pau alebo lai sí, ktoré obsahujú peniaze (toto má tiež zaručiť, že deti budú obchádzať choroby a zlo a že budú dlho žiť). Všetci sa obliekajú do nových vecí, čo symbolizuje nový začiatok.

Oslavy nového roku začínajú v jeho predvečer, kedy sa rodiny stretávajú a sadajú k spoločnej večeri, či už v reštauráciách alebo vo svojich vypucovaných príbytkoch (čo má zaručiť zahodenie všetkého zlého za hlavu a začatie novou, čerstvou a čistou nohou v ústrety novému roku).

Na Nový rok počas dňa podniky a obchody vítajú skupiny s hudobníkmi a akrobatmi (väčšinou členovia klubu bojových umení, keďže ide o pohyby z bojových umení akými sú wušu či kung fu), ktorí napodobňujú leví tanec. Tento „lev“ je krásne ozdobená príšerka, so žmurkajúcimi očami a mávajúcim chvostíkom a jeho prítomnosť a tanec má zaručiť prosperitu a šťastie v podnikaní. Podniky zavesia väčšinou nad dvere kus zeleniny a už spomínanú červenú obálku, ktorá obsahuje peniaze a lev sa ich snaží za hudobného sprievodu bubnov, gongu a činelov obe získať – s tým, že obáločku si ponechá a zeleninu za bubnami sprevádzaného napätia vypľuje opäť zeleninu na znak prosperity. Je to celkom milé predstavenie, ktorá sa bude určite páčiť deťom a verím tomu, že aj dospelým.

Ako som už spomínala, Číňania sú posadnutí symbolizmom, všetko niečo znamená. Hlavne jedlo skrýva rôzne významy.

Mandarínky majú tú správnu farbu (ako zlato) a sú populárnym ovocím nielen ako darček, ale aj na výzdobu. Vždy ich treba vystaviť v párnom počte, pretože nepárny počet symbolizuje smrť. A pri venovaní mandarínky inej osobe je vždy tiež treba dať párny počet.

Na nový rok sa okrem iného (a početného) jedáva ryba alebo jedlá z ryby, lebo ryba sa povie ju, čo je aj homonymum pre bohatstvo a prosperitu. Najlepšie je podávať ju v celku, čo symbolizuje zohranosť a celistvosť rodiny.

Obľúbeným jedlom sú aj knedličky v tvare polmesiaca plnené buď na slano alebo na sladko, ktoré pripomínajú zlaté a strieborné tehličky zo starej Číny a preto symbolizujú bohatstvo.

A netreba zabúdať ani na jedlá z čo najdlhších rezancov, ktoré majú zaručiť tomu, kto ich je, dlhovekosť.

Zopár (aj trochu podivných) vecí, ktoré by sa počas týchto sviatkov nemali robiť:

Oslavy čínskeho nového roku pokračujú 15 dní a vyvrcholia festivalom lampiónov.

Ak by ste chceli zažiť oslavy čínskeho nového roku aj v iných mestách či krajinách okrem Číny, veľké oslavy sa konajú aj po celej juhovýchodnej Ázii, vo Vancouveri, San Franciscu, Melbourne či Sydney, Stockholme, Paríži atď.


O autorovi

Všetky články tohto autora.
Denisa Herelová

Denisa Herelová

Prekladatelka na volnej nohe v Londyne, obcasna prispievatelka do svojich nestalych blogov a cestovatelskych casopisov, najdete ju potulovat sa po galeriach a muzeach s ceruzkou v ruke, lebo vzdy je co zapisovat. Moce sa aj v kuchyni, kde s vasnou pripravuje svoje oblubene malajzijske jedlo. Casto proti vlastnej voli ju to taha na juhovychodoazijske smery. Bude vam pisat o Londyne, ale aj o tych azijskych destinaciach. Prevazne. Howg.


Dovolenka na mieru

Vážení klient! Neváhajte vypísať tento formulár, prostredníctvom ktorého nám dáte podrobnú predstavu o Vašej vysnívanej dovolenke. Na jej základe Vám obratom pošleme tie najvýhodnejšie ponuky šité presne na Vás!
Viac možností Menej možností

Najnovšie ponuky

Španielsko Malorka Andalúzia Taliansko Sardínia Kalábria Grécko Rhodos Kréta Kos Turecko Side Alanya Egypt Hurghada Sharm el Sheikh Tunis Albánsko Durres Bulharsko Slnečné pobrežie Primorsko Chorvátsko Tribunj Kapverdy Dominikánska republika Kuba Thajsko Spojené arabské emiráty Výletné plavby